Darbo teisės rubrika, 2023 rugpjūtis

Darbo teisė II (1)

Rubriką rengia Rimantas Stanevičius, PVPA valdybos narys, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ darbo teisės advokatas.

Klausimas: Norėčiau pasiteirauti dėl darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) užtikrinimo Įmonių renginių (vasaros švenčių, išvykų, komandos formavimo ir pan.)  metu, kai renginiai vyksta darbo dieną.  Šia tema informacijos labai mažai, nepavyko rasti ir jokių VDI išaiškinimų. Domintų  pasiruošimas renginiui iš DSS pusės (instruktavimas ir pan.). Kokios galimos pasekmės įvykus nelaimingam atsitikimui.

Atsakymas: iš DSS pusės, jeigu vertintumėme plačiai, darbuotojai turėti būti instruktuoti dėl visų galimų rizikų, galinčių kilti tokio renginio metu. Atitinkamai, instruktavimo apimtis priklausytų nuo tokių rizikų įvertinio, jų apimties ir t.t. Kadangi praktikoje tai ne visada lengva padaryti, papildomas sprendimas galėtų būti atitinkamas draudimas. Kadangi renginys vyksta darbo metu, tikėtina, kad nelaimingas atsitikimas būtų pripažintas įvykusiu darbe su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Nerašyta pasekmė – jei darbuotojas susižalojo (ypatingai, jei stipriai), darbdavys, matyt, kažko nepadarė ir turi už tai bent iš dalies atsakyti. Žinoma, taip nutiks nebūtinai, bet tokia rizika ir toks vertinimas egzistuoja. Dėl šios priežasties minime ne vien instruktavimą, bet ir draudimą.

Klausimas: Ar reikalingas pagrindimas norint darbuotojui pakeisti darbo sutarties sąlygą – pareigas, ir ar atsisakymas dirbti pakeistose pareigose gali būti priežastis nutraukti sutartį darbdavio iniciatyva (57 str). Pareigų keitimas būtų tame pačiame padalinyje ir darbas to paties pobūdžio (pakeisti iš vadovo į specialistą).

Atsakymas: taip, tokiam pakeitimui reikalingas darbuotojo sutikimas. Tokio sutikimo negavus, darbuotojo atleidimui reikia papildomų sąlygų (vien nesutikimo nepakanka). Ginčo atveju reikės papildomai pagrįsti, kad siūlymas keisti darbo sąlygas yra pagrįstas reikšmingomis ekonominio, organizacinio ar gamybinio būtinumo priežastimis. Atitinkamai, galimai paprasčiau eiti struktūrinių pertvarkymų keliu (etato naikinimas ir t.t.) arba, jei situacija leidžia, keisti darbo turinį nekeičiant darbo sutarties sąlygų.

Dalintis

Jums taip pat gali būti įdomu