Darbo teisės rubrika, 2023 vasaris

Rubriką rengia Rimantas Stanevičius, PVPA valdybos narys, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ darbo teisės advokatas.

Klausimas: Norėjome pasiteirauti, kada reikalingi A1 sertifikatai vykstant į komandiruotes? Ar tai galioja tik ilgoms komandiruotėms, ar reikia ir vykstant 1-2 dienų mokymams?

Atsakymas: Europos Tarybos Reglamente (EB) Nr. 883/2004 ir Reglamente (EB) Nr. 987/2009, kuriuose nustatytas socialinės apsaugos sistemų koordinavimas, nėra numatyta išlygų trumpalaikėms komandiruotėms. Todėl A1 pažymėjimas turėtų būti gaunamas darbuotoją siunčiant ir į 1-2 dienų komandiruotes. Atitinkamai, būtų rekomenduojama gauti A1 pažymėjimą iki darbuotojo komandiruotės pradžios. Jeigu A1 pažymėjimas nebuvo gautas prieš komandiruotę, į SODRA galima kreiptis ir dėl A1 pažymėjimo išdavimo jau praėjusiam laikotarpiui.

Klausimas: Kilo klausimas tarp darbuotojų. Tėvams, auginantiems 1- ą vaiką, priklauso kas 3-is mėn. 1 laisva diena. Tarkime, paėmus šiuos metus, priklauso laisva diena: sausis, balandis, rugpjūtis, gruodis. Ar gali darbuotojas paimti laisvą dieną vietoj balandžio – vasarį? Ir vietoj rugpjūčio – liepą? Ar griežtai imamos dienos kas tris mėn. ir neanksčiau.

Atsakymas: Šiuo atveju matytume vietos ir laisvumo šalių susiderinimui. Tai yra, įstatymas kalba apie vieną papildomą poilsio dieną per(!) tris mėnesius. Tad nematome kliūčių šią dieną stumdyti minėtame 3 mėnesių diapazone. Jei tokia diena būtų suteikiama „avansu” (t.y. už būsimą laikotarpį), būtų rekomenduotina tai aiškiai fiksuoti, kad vėliau nekiltų ginčų. Kitas dalykas, darbuotojui išėjus iš darbo ir neišdirbus laikotarpio, už kurį suteikta laisva diena, ko gero darbdavys nelabai galėtų išsireikalauti patirtų išlaidų.

 

Dalintis

Jums taip pat gali būti įdomu