Darbo teisės rubrika, 2022 liepa

Rubriką rengia Rimantas Stanevičius, PVPA valdybos narys, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ darbo teisės advokatas.

Šio mėnesio rubriką skirsime atsakymams į Jūsų klausimus, kurių, mūsų džiaugsmui, „užderėjo“ gana nemažai. Taigi, apie viską iš eilės.

Klausimas:Prašome pakomentuokite dvi situacijas: darbuotojas komandiruotės metu dalyvauja vakarienėje (vakarienė po darbo valandų, tačiau yra įrašyta į darbotvarkę). Ar šis vakarienės laikas yra viršvalandinis darbas? Darbuotojas komandiruotės metu dalyvauja vakarienėje (vakarienė poilsio dieną, tačiau yra įrašyta į darbotvarkę). Ar šis vakarienės laikas yra darbas poilsio dieną ar viršvalandinis darbas? Darbuotojui nustatyta 5 dienų darbo savaitė (40 val. / sav.), dirba nuo 8 iki 17 val.”

Komentaras: Jeigu „darbotvarkė“ iš esmės reiškia tai, kad darbuotojas negali atsisakyti dalyvauti vakarienėje, tai tokiu atveju, kilus ginčui tarp šalių, vakarienės laikas galėtų būti pripažintas darbo laiku, o įvertinus dar ir tai, kad tai vyktų po darbuotojo nustatytų darbo valandų, – laikomas viršvalandiniu darbu. Toks pats principas būtų taikomas ir dėl vakarienės poilsio dieną – jeigu tai būtų laikoma darbo laiku, būtų laikoma ir darbu poilsio dieną. Taip pat reikėtų įvertinti ir tai, kad jeigu darbuotojas per savaitę jau būtų dirbęs visas 40 valandų, tai papildomas darbas poilsio dieną kartu būtų ir viršvalandinis darbas.

Klausimas:Norėjau pasitikslinti, ar už pakartotiną darbo tvarkos taisyklių pažeidimą, jei tai nėra laikoma šiurkščiu pažeidimu, galima nutraukti DS su darbuotoju (po pirmojo pažeidimo įspėjant, kad esant pakartotiniams, DS gali būti nutraukta).“

Komentaras: Taip, galima atleisti už pakartotinį pažeidimą, net jeigu jis pats savaime ir nebūtų laikomas šiurkščiu. Kaip teisingai nurodyta pačiame klausime, tokiu atveju reikėtų, kad darbuotojas būtų iš anksto informuotas, kad už tokio paties pažeidimo pakartotinį padarymą jis galės būti atleistas iš darbo. Šiuo atveju tik reikia turėti mintyje tai, kad adekvatumo kriterijus vis tiek turi būti taikomas, t. y. pažeidimai, už kuriuos planuojama atleisti, neturėtų būti visiškos smulkmenos. Ginčo atveju vis tiek turėsime įrodyti, kad tai pakankamas pagrindas atleisti.

Klausimas:Jeigu darbuotojo viena iš funkcijų yra vairuoti automobilį, ar jam vykdant šią funkciją (darbo metu) privaloma kiekvieną kartą jį komandiruoti? Taip pat jeigu šią funkciją atlieka po darbo valandų ar tai yra viršvalandžiai ar reikalinga įforminti komandiruotę? Darbo sutartyje jo darbo vieta yra nurodytas konkretus adresas.

Komentaras: Jeigu teisingai suprantame klausimą, tai darbuotojo darbo funkcija yra be kita ko ne tik dirbti vienoje vietoje, o nuolat darbo metu, darbo reikalais keliauti automobiliu – jį vairuoti. Jeigu tokia yra darbuotojo funkcija, tai jo komandiruoti nebūtina. Atitinkamai, toks darbuotojo darbas po nustatytų darbo valandų būtų laikomas viršvalandiniu darbu, o ne komandiruote. Šiuo atveju galima nebent svarstyti pakoreguoti darbo sutartį, kad ji atspindėtų ir šią kilnojamą funkcijų dalį, o ne tik fiksuotą darbo vietą.

Kaip visada, tikimės, kad šis komentaras Jums bus naudingas ir toliau laukiame Jūsų klausimų>>

Dalintis

Jums taip pat gali būti įdomu