Tryliktas atlyginimas jau tampa atgyvena

2006-12-04 Tryliktas atlyginimas jau tampa atgyvena

Mantas Dubauskas
„Lietuvos ryto“ korespondentas

2006-12-04

Pinigai – ne tik už nuopelnus

Paskutinį metų mėnesį – didžiausi atlyginimai. Vidutinės gyventojų pajamos gruodį yra didesnės nei bet kurį kitą mėnesį. Dalis darbuotojų prieš Kalėdas gali pasigirti gaunantys net du atlyginimus. Vienas – gruodžio, o kitas – vadinamasis tryliktasis atlyginimas. Tryliktojo atlyginimo dydis šalyje svyruoja nuo kelių šimtų litų iki vidutinės vieno mėnesio algos. Jis nepriklauso nuo darbuotojo pasiektų rezultatų ir išmokamas visiems įmonės darbuotojams. Tuo tarpu kiti darbdaviai yra pasirinkę kitokią darbuotojų skatinimo sistemą. Metų pabaigoje kai kuriems darbuotojams išmokamos premijos, kurių dydis priklauso nuo to darbuotojo pasiektų rezultatų per visus metus. Personalo valdymo profesionalų asociacijos direktorės Giedrės Jonkienės teigimu, tryliktuosius atlyginimus savo darbuotojams moka apie 15 proc. Lietuvos įmonių.

Moka du kartus per metus

Bendrovės „Kauno liftai“ generalinis direktorius ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Jonas Guzavičius pasakojo, kad „Kauno liftų“ darbuotojams priedai prie atlyginimo mokami du kartus per metus. Prieš Kalėdas ir prieš Velykas visi darbuotojai, be pagrindinio atlyginimo, papildomai gauna po 300 litų. Šios išmokos dydis neskirstomas pagal darbuotojų nuopelnus ar kitas sąlygas. „Visi darbuotojai patenkinti tokia sistema“, – sakė J.Guzavičius.

SBA atsisakė visuotinių išmokų

Tuo tarpu baldų ir tekstilės įmonių koncernas SBA atsisakė tryliktojo atlyginimo sistemos. Anksčiau papildomas išmokas gaudavo visi koncerno darbuotojai, tačiau jau penkerius metus SBA koncerne taikoma nauja skatinimo sistema. Pasak SBA koncerno personalo viceprezidentės Asta Jaloveckienės, darbuotojai jokiu būdu neliko be papildomų išmokų. Stengiamasi kiekvieną įvertinti individualiai ir pagal nuopelnus skirti premiją. „Tryliktasis atlyginimas nepriklauso nuo darbo rezultatų. O mes mokame už pasiektus rezultatus. Ir papildomą išmoką vadiname ne tryliktuoju atlyginimu, o metiniu priedu“, – sakė A.Jaloveckienė. Dažniausiai tokias premijas gauna vadovai ir specialistai. Jos dydis prilygsta mėnesio atlyginimui, o kartais net ir viršija jį. Jei kuris nors SBA įmonės padalinys pasiekė itin gerų rezultatų, premijos gali būti išmokamos ir paprastiems to padalinio darbuotojams.

Stengiasi ne visi darbuotojai

Pramonininkų atstovas J.Guzavičius pabrėžė, kad užsienyje tryliktieji atlyginimai jau nepopuliarūs. Juos pakeitė nuo rezultatų priklausančios premijos. Tam pritarė ir personalo specialistė G.Jonkienė, teigdama, kad tokia darbuotojų skatinimo priemonė jau laikoma atgyvenusia. Europoje tryliktųjų atlyginimų beveik niekas nemoka. „Manau, jog reikia skatinti darbuotojus. Papildomas išmokas turėtų gauti dauguma darbuotojų, bet galbūt jų dydis galėtų priklausyti nuo darbuotojo pastangų. Bet kokiu atveju darbuotojas iš anksto turėtų žinoti, kokia skatinimo sistema įmonėje taikoma ir kokios premijos jis gali tikėtis“, – sakė J.Guzavičius.

Įžvelgia ir neigiamą poveikį

Tryliktasis atlyginimas – naudingas darbuotojams. Tuo tarpu įmonėms, G.Jonkienės teigimu, tokia sistema gali būti net ir žalinga. Tiesa, daug kas priklauso nuo pačių darbuotojų. „Dauguma įmonių tryliktąjį atlyginimą moka kaip algos dalį. Darbuotojai tikisi, kad jį visuomet gaus. Jeigu darbuotojai nesiekia geresnių rezultatų arba įmonės padėtis blogėja ir ji nebegali mokėti priedų, darbuotojai jaučiasi nuskriausti, kad įmonė nemoka atlyginimų“, – sakė G.Jonkienė. Jos manymu, darbuotojams būtų naudingiau, jei tryliktasis atlyginimas būtų padalintas į 12 dalių ir mokamas kas mėnesį. Tokiu atveju darbuotojo mėnesio uždarbis būtų apie 8 proc. didesnis. Tryliktuoju atlyginimu paprastai vadinama vieno mėnesio algos dydžio premija. Tuo tarpu metinė premija, priklausanti nuo darbo rezultatų, dažnai būna didesnė. Ji prilygsta 2 ar 3 mėnesių atlyginimams.

Sumokama daugiau mokesčių

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2005 metų gruodžio mėnesį gyventojai sumokėjo 764 mln. litų pajamų mokesčio. Tai – 76 proc. daugiau nei praėjusių metų lapkritį. VMI specialistai aiškina, kad gruodį sumokama daugiau mokesčių dėl dviejų priežasčių – į biudžetą įplaukia ir lapkričio, ir gruodžio mėnesio mokesčiai, nes reikia atsiskaityti už visas pajamas iki metų pabaigos. Dalis darbdavių gruodžio atlyginimus sumoka tą patį mėnesį, o ne sausio pradžioje. Todėl sausį gyventojai gauna mažiau pajamų, o į biudžetą sumokama mažiau mokesčių. Skaičiuojant dviejų mėnesių – gruodžio ir sausio – pajamas, jos buvo ketvirtadaliu didesnės nei spalio ir lapkričio pajamos.

Dalintis

Jums taip pat gali būti įdomu